Uluslararası Urla Enginar Festivali - Urla

Urla

Urla'da hayat... önce günaydın, sonra biraz güneş... biraz aşk...biraz tenhalık...biraz sıcaklık...serin bir deniz... doğanın sonsuz cömert duruşu...şehre bir başkaldırı ve ardından güzel bir uyku!

Yukarıdaki birkaç örnek cümle Urla'mızı anlatmaya elbet yeterli değil...

İzmir ilinin batısında, yarımadanın başlangıcında bulunan ilçemiz, ismini Latince ve Rumca " sazlık" anlamına gelen Vurla kelimesinden almıştır...

Çok kültürlü geçmiş yaşamının izlerini, sokak aralarında arnavut kaldırımlarına ve eski taş evlerin duvarlarına saklamış Urla, hayal gücünü destekleyen keşiflere açıktır.

Yüzyıllık zeytin ağaçlarıyla, koca yemişiyle, murt cinsi mersini ve defne ağaçlarıyla, tabii ki benzersiz Enginar'ıyla, yaz kış yemyeşil olan tepeleriyle güneşe ve denize gülümseyen Urla bu baharı da coşkulu bir festival ile kutlamakta. 

Uluslararası Enginar Festivali'nin bu yıl ikinci kez gerçekleşeceği Urla'mız Dünya Gurme Şehirler Ağı'na üye olan İzmir iline bağlı şirin bir ilçe olmanın yanında, her geçen gün yerel olan gıdaya ve bunu üreten üreticiye saygılı duruşuyla gelişmekte ve örnek olmaktadır. 

"Kişinin yaşamı hayallerinin rengine boyanırmış." Haydi yaşamımızı bu bahar da Urla'nın renkleriyle boyayalım! 

 

       Sanat Atölyeleri Koordinatörü Mehtap Süner Susuzlu